eTwinning je platforma, přes kterou mohou zaměstnanci škol (učitelé, ředitelé, knihovníci ad.) z různých evropských zemí vzájemně komunikovat, spolupracovat, zapojovat se do projektů a sdílet své nápady.
eTwinning je největší a nejzajímavější komunita škol v Evropě.
eTwinning nabízí bezpečné prostředí pro sdílení materiálů a vzájemnou komunikaci evropských škol. Více na www.etwinning.net
Projekt TEENS´ CHALLENGE
Partnerské země: Turecko, Francie a Ázerbájdžán
Žáci: 10–13 let (5.–7. třída)
Náš projekt vytváří příležitosti pro zapojené žáky získat informace o partnerských zemích a sdílet informace o nás a našich rozdílných kulturách. Každý měsíc bude vyhlášena výzva – úkol, který by měl být splněn každým zapojeným partnerem.
Projektové výstupy – splněné úkoly společně sdílely v bezpečném a uzavřeném prostředí Twinspace.
Díky projektu si zdokonalujeme jazykové, komunikační a prezentační dovednosti a společně tvoříme :).
Témata spolupráce:
1) Challenge no. 1 : Logo Projektu | Představujeme naši zemi ( 5 indicií), projektové týmy (hádáme kdo je kdo)
2) Challenge no. 2: Populární/národní píseň: a) výběr, překlad a nazpívání národní písně a následně b) překlad a nazpívání písně zvoleného partnera, sdílení mezi partnery.
3) Challenge no. 3: Tradiční/národní pokrm: a) výběr, překlad receptu a vytvoření postupu foto-audio a následně b) příprava pokrmu libovolného partnera dle zaslaných receptů a postupů, sdílení výsledků mezi partnery. Vznik e-booku s recepty.
4) Hodnocení projektu – pro potřeby Quality label.
*Mezinárodní spolupráci jsme navázali v rámci aktivity eTwinning, která nabízí bezpečné prostředí pro sdílení materiálů a vzájemnou komunikaci evropských škol. Více k aktivitě na www.etwinning.net
Ze života projektu...
Hledáme naše partnery!
Prvním naším úkolem bylo zjistit původ našich partnerských zemí. Každý partnerský tým proto připravil aktivitu 5 indicií, na základě kterých jsme měli zjistit země, ze kterých naši partneři pochází.
Na 5 indicií našich žáků se můžete podívat zde. Poznali byste, odkud jsme? 🙂
Našimi projektovými partnery jsou:
HİLMİ CANER SARAÇOĞLU SECONDARY SCHOOL / Turkey
TOBB Secondary School/ ARDAHAN / Turkey
MEHMET FUAT TERCİ SECONDARY SCHOOL ULUBEY/UŞAK / Turkey
Milli Birlik Secondary School Şehzadeler/Manisa, Turkey
Öğretmenler Secondary School Malatya/ Turkey
Collège La Galaberte / France
Baku European Lyceum/ Azerbaijan
Představujeme partnerské týmy!
Dalším naším úkolem bylo představení našich týmů. Pozor! Zn. ZÁBAVNĚ, proto jsme vytvořili kvíz Kdo je kdo. Každá země k tomu přistoupila různým způsobem, někdo točil, jiný fotil, ale všichni jsme se u toho bavili. 🙂
Naše projektové týmy najdete zde. Uhádnete, kdo je kdo?
Challenge 1: Hlasujeme pro projektové logo!
Každý správný projekt má projektové logo. Vyzvali jsme proto zapojené žáky, aby nejdříve navrhli a následně hlasovali pro projektové logo.
A jak to probíhalo, se můžete podívat zde.
Challenge 2: Představujeme národní/populární písně!
Za národní píseň naši žáci vybrali Jožina z bažin, jehož melodičnost, upřímně, vyšla v přezpívaných verzích našimi partnery nejlépe. Každá země vždy vybrala, přeložila a nazpívala píseň, kterou následně nazpívali zvolení partneři. Naší výzvou byla národní ázerbajdžánská píseň o lásce, velkou pomocí nám u tohoto úkolu byly učitelé hudební výchovy – Lenka a Vladimír. Neboť zazpívat píseň bez znalosti jazyka může být oříšek.
Naše verze písně Jožin z bažin ke shlédnutí zde.
Turecká verze Jožina z bažin ke shlédnutí zde. Mimochodem velmi povedená, možná že na jejím vytvoření spolupracovalo hned 5 tureckých škol, výsledek je sestřih toho nejlepšího.
Naše verze azerbajdžánské písně Ay beri bakh zde.
Challenge 3: Připravujeme tradiční pokrmy!
Challenge 3 byl výhradně kulinářským zážitkem. Zapojená partnerská země nejdříve vybrala tradiční pokrm, přeložili do anglického jazyka a nafotili či natočili postup pro partnery. Druhá fáze byla dobrodružnější, došlo na vaření zahraničních pokrmů. Partnerům jsme poslali krátká videa z našeho vaření.
V případě českých pokrmů jsme připravili a sdíleli recepty na bublaninu, obložený chlebíček, ale také řízek s bramborovou kaší. Ze zahraničních jídel jsme vyzkoušeli turecký Kisir, Menemen a Caban salát.
Recepty českých jídel zde: bublanina, obložený chlebíček a řízek s bramborovou kaší. Poslední recept je domácí zpracovaní našich dvou žákyň Violky a Natky, na které jsme náležitě hrdí 😉 Vytvořily totiž také video tutorial.
Krátká videa našich mini týmů zde: Kisir, Menemen a Caban salát.