Mgr. František Brož
odborný pracovník ve vzdělávání, lektor, učitel, autor pedagogických publikací
Vystudoval český jazyk a literaturu, dějepis a dějiny filozofie v dějinách společnosti na FF UK v Praze. V minulých letech pracoval mimo jiné jako metodik projektů POSPOLU (spolupráce škol a firem) a MOV (Modernizace oborného vzdělávání) realizovaných bývalým Národním ústavem pro vzdělávání - dnes Národní pedagogický institut ČR, se kterým spolupracuje i v současné době. S Ústavem výzkumu a rozvoje vzdělávání PedF v Praze spolupracoval na projektu CLoSE (Czech Longitudinal Study in Education). Dlouhodobě působí jako lektor vzdělávacích programů v oblasti dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků. Je autorem nebo spoluautorem učebnic, slovníkových příruček, sbírek testových úloh a dalších publikací pro žáky základních i středních škol. V knihách vydávaných brněnským nakladatelstvím Edika i v dalších materiálech pracuje s propojováním principů formálního a neformálního vzdělávání. Přes dvacet let působí externě na Ústavu české literatury a komparatistiky FF UK. Stál u zrodu projektu ČT EDU, na kterém se podílí i v současnosti. Provozuje webové stránky www.procestinu.com obsahující i elektronický časopis PROČeštinu.
Hana Zubáková
profesionální tanečnice, choreografka, pedagožka
Od dětského věku se věnuje klasickému baletu, v němž se dodnes vzdělává prostřednictvím různých workshopů. V současné době preferuje moderní balet, který studuje pod vedením baletního mistra pražského Národního divadla Jana Kodeta a Joea Alegada, bývalého sólisty souboru José Limona v USA. Dlouhodobě aktivně provozovala sportovní tanec se zaměřením na latinskoamerické i standardní tance, kde si vytančila nejvyšší mezinárodní třídu. Po skončení aktivní sportovní kariéry se začala zabývat salsou, argentinským tangem a flamencem, které studuje ve španělské Andalusii. V kolínské Akademii tanečního umění a sportu DUENDE učí taneční a pohybovou průpravu sportovních párů a také kurzy pro veřejnost. Působí rovněž na ZUŠ v Kolíně a Poděbradech.
Josef Káninský
publicista, autor publikací z oblasti sportu
Celou profesní kariéru zasvětil sportovní publicistice, věnuje se ale také popkultuře a psaní divadelních textů pro amatérskou scénu. V začátcích televize Nova si vyzkoušel práci za kamerou, zkušenosti sbíral namlouváním komentářů pro rozhlas, kde uplatnil dovednosti příležitostného recitátora a herce. Za určující zážitek v životě novináře považuje barcelonské finále fotbalové Ligy mistrů 1999 v Barceloně s neopakovatelným zážitkem přímo ze stadionu Nou Camp. Byl při vítězném hodu oštěpem, kterým Barbora Špotáková získala olympijské zlato v Pekingu 2008. Zažil evropský fotbalový šampionát v Portugalsku 2004 a řadu dalších významných sportovních událostí. Sledoval zblízka ohromnou proměnu žurnalistiky vlivem technologií - nejprve přechod od psacích strojů k počítačům, pak nahrazení telefonického zpravodajství po pevných linkách z místa děje přenosem dat, zrychlování tohoto procesu až k rozvoji internetové žurnalistiky a prolínání profesionální žurnalistiky na platformu sociálních sítí. Získal dril okamžitého předávání informací v České tiskové kanceláři, a to v terénu i jako vedoucí směny. Sportovní oddělení Hospodářských novin jako jeho vedoucí přebudoval do nových podmínek, na webu idnes.cz byl u vzmachu golfové žurnalistiky. Přispíval také do kulturně společenské přílohy Lidových novin Orientace.
Mgr. Jiří Klečák
učitel českého a anglického jazyka a humanitních věd
Absolvent Pedagogické fakulty JČU v Českých Budějovicích, obor český jazyk a literatura a latina. Od roku 2007 pracuje jako pedagog na základních i středních školách. Ve volném čase se věnuje cestování po stopách historie, za poznáním zajímavých lidí a kultur a do vysokých hor. Dosud navštívil téměř tři desítky zemí mimo Evropu. Mluví anglicky a německy. Na škole Jedna Radost pracuje již sedmým rokem. Kromě výuky českého a anglického jazyka se jako průvodce zaměřuje na humanitní vědy, především na historii. V roce 2018 absolvoval specializovaný kurz výuky anglického jazyka metodou CLIL na Norwichském institutu pro výuku angličtiny (NILE) ve Velké Británii a následně se zúčastnil i pracovního pobytu na škole v italském Arezzu. Organizačně se podílí na školních akcích a výjezdech včetně zahraničních (cesta s žáky do Anglie v letech 2015 a 2018). Motto: „Průměrný učitel vypráví. Dobrý učitel vysvětluje. Výborný učitel ukazuje. Nejlepší učitel inspiruje.“ (Charles Farrar Browne)
Mgr. Jana Choroušová
psycholog a psychoterapeut
Bakalářská studia z oborů psychologie a sociologie uzavřela na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a magisterský diplom z psychologie se specializací Klinická psychologie a psychologie zdraví získala na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Profesním zaměřením se orientuje na dětskou a rodinnou psychoterapii, čemuž odpovídá i zvolený psychoterapeutický výcvik. Je kandidátkou výcviku v psychoanalytické psychoterapii dětí a dospívajících u České společnosti pro psychoanalytickou psychoterapii s dokončenou sebezkušenostní a teoretickou částí. V současnosti pracuje jako psycholog v Psychiatrické nemocnici v Havlíčkově Brodě. Je maminkou 4 dětí, miluje hory, přírodu, cestování a žánr sci-fi. Ve volném čase se věnuje zahradě.
Mgr. Bohdana Glierová
učitelka biologie
Vystudovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor učitelství biologie a chemie pro SŠ. Má bohaté zkušenosti se vzděláváním žáků v oblasti biologie, chemie a environmentalistiky, jak na středním, tak základním typu škol - 27 let školní praxe, z toho 16 let na střední škole. Dlouhodobě působí v EKO Gymnázium a SOŠ Multimediálních studií v Poděbradech. Je autorkou výukových programů pro školy v oblasti EVVO a udržitelného rozvoje. Od roku 1995 vede terénní ekologické kurzy zaměřené na badatelskou výuku. Působila též v komisi okresního kola biologické olympiády pro ZŠ a má zkušenosti jako lektorka vzdělávání koordinátorů EVVO z řad učitelů v rámci Centra ekologické výchovy a vzdělávání při EKO Gymnáziu Poděbrady. Od roku 1995 se podílí na realizaci projektů pro základní a střední školy Středočeského kraje zaměřených na environmentální výchovu a badatelskou činnost. V přírodovědných předmětech uplatňuje především badatelský způsob výuky, se kterým seznamuje nejen své studenty, ale i učitele ze základních a středních škol v tomto regionu
Ing. Marcela Meidingerová
cestovatelka a učitelka francouzštiny
Vystudovala didaktiku francouzštiny ve Francii (Univerzita Michel de Montaigne Bordeaux 3). Více než dvacet let cestovala po světě a vyučovala francouzštinu: ve Francii, v Čechách, v Mexiku, v USA a v Jižní Koreji. Zaměřuje se na studenty různorodého věku: od mateřské školy až po důchodce. Spolu s manželem napsala několik jazykových učebnic, vedla skupiny amatérského divadla ve francouzštině, školila budoucí učitele francouzštiny. V současné době se angažuje v oblasti alternativního školství.
Mgr. Stanislav Vavřička
expert v oblasti práva
Vystudoval střední školu ekonomického zaměření a vysokou školu právní. Absolvoval státní zkoušky z ekonomických a realitních oborů. Zároveň se realizoval jako kriminalistický a bezpečnostní expert. Dlouhodobě pracoval jako policejní kriminalista a vyšetřovatel. Nyní se přes 10 let věnuje oblasti práva. Má také dlouhodobé zkušenosti z lektorské činnosti.