Dubh-linn aneb jazykový pobyt v Dublinu

Sdílet příspěvek:

26. 7. – 8. 8. 2021

I v době prázdnin se v JEDNÉ RADOSTI stále něco děje! Tyto prázdniny jsou ve znamení zahraničních studijních výjezdů. 4 z našich učitelů byli vysláni na jazykové a metodické kurzy do irského Dublinu, díky schválenému grantu v rámci programu Erasmus plus. Postřehy první z nich, naší angličtinářky Lucie Kubínové, přinášíme níže v článku.

Než začnu psát, raději se představím, abych předešla nedorozumění. Jmenuji se Lucie a byla jsem vyslána svojí školou na studijní pobyt do Irska do tzv. černé kaluže. Dubh-linn opravdu v překladu znamená černá kaluž (jezírko). Anglicky umím, ale chtěla jsem se zdokonalit v metodách učení. Takže zde vám představím své zážitky z Dublinu a také, co jsem se naučila.

Pobyt v Dublinu začal seznámením se s hostitelskou rodinou. Irové jsou velice přátelští a vřelí. Hned v pondělí jsme měli prohlídku města s rodilým průvodcem, který vtipně předával své znalosti v příbězích. Tato taktika se mi velice líbí i jako styl vyučování. Další mou zkušeností ohledně vyučování a vtipného vyprávění bylo od doktora historie, který mě a mým kolegyním povyprávěl historii Irska během 2 hodin. A stále si ještě hodně pamatuji.

Nejzajímavější mi přišly nálezy těl v bažinách staré i 1000 let, těla byla přirozeně mumifikovaná a velice dobře zachovalá. Jsou to fascinující nálezy, které je možné vidět v Archeologickém muzeu v Dublinu.

Kromě návštěv skvělých muzeí, galerií a exhibicí jsem ocenila hlavně výuku pomocí digitálních technologií a jak interaktivně zapojit různé věkové skupiny především ve výuce anglického jazyka.

Skládali jsme básně, tvořili jsme interaktivní prezentace, chodili jsme po Dublinu a fotili a z těch fotek jsme vytvářeli učební materiál. Dokonce jsem si napsala svůj první ebook.

Velice inspirativně na mě působila irská příroda, kterou jsem navštěvovala jen v okolí Dublinu. Všude je zeleň a Irové říkají, že v přírodě se najde 50 odstínů zelené. Četné srážky zajímavým odstínům určitě přispívají, i když já osobně jsem z těch dešťů nebyla moc nadšená.

Suma sumárum, zážitky byly úchvatné především díky nově vytvořeným přátelstvím a sdílení zkušeností, jak osobních tak i profesních. A velice se těším, až nějaké nápady budu aplikovat v praxi v Jedné Radosti.