Školní výjezd do Anglie (1. – 6. 5. 2024)

 

Na začátku května se naše škola vydala na zahraniční výjezd do Anglie. Vyrazili žáci 2. stupně základní školy i studenti pedagogického lycea a jeli s námi i rodiče, známí a příbuzní našich žáků. Několik volných míst zaplnili i žáci ze spřátelené školy Otevřeno z Benátek nad Jizerou. Pedagogický doprovod se skládal z Jirky Klečáka, Kačky Černé a Kláry Buluškové, průvodcem a pořadatelem byl pan Petr Matoušek.

Na cestu jsme se vydali již odpoledne ve středu 1. května a přes noc jsme projeli Německo, Belgii i Francii a nad ránem ve čtvrtek 2. května dovezl vlak náš autobus pod kanálem La Manche do Velké Británie.

Ráno jsme si prohlédli Greenwichskou observatoř s nultým poledníkem, okolní park s výhledem na Londýn, nedalekou Královskou námořní akademii a Národní muzeum mořeplavby i  loď Cutty Sark. Následovala cesta lodí po Temži kolem Toweru a ikonického Tower Bridge až k britskému parlamentu. Odtamtud jsme se přes třídu Whitehall vydali na Trafalgarské náměstí, kde jsme první den prohlídky ukončili.

Následovala cesta metrem a vlakem na londýnské předměstí Dartford do hotelu Campanile Dartford, kde jsme strávili následující tři noci.

Další den pátek 3. 5. jsme i přes déšť vyrazili na střešní vyhlídku Garden at 120, odkud je vidět Tower a další části města. Poté jsme se prošli kolem Toweru a vzhledem k pokračujícímu dešti jsme dojeli ke slavným londýnským muzeím, kde si žáci vybrali buď Muzeum přírodní historie nebo Muzeum vědy. Den jsme ukončili cestou slavným Double Deckrem na náměstí Piccadilly Circus a večeří v čínských All you can eat bufetech nebo jinde dle vlastního výběru.

Následující den sobotu 4.5. jsme se cestou do Oxfordu stavili v muzeu RAF, kde je několik hangárů s historickými i moderními letadly, které je možné si důkladně prohlédnout.

V univerzitním městě Oxford si zájemci volitelně prohlédli Trinity College, kde se natáčeli některé scény ze série o Harrym Potterovi. Ostatní si po libosti prohlédli jiné koleje a další části města.

Poslední den v Londýně neděli 5.6.  jsme strávili volitelně prohlídkou okolí Picadilly Circus a Trafalgarského náměstí, návštěvou Britského muzea či Národní galerie nebo cestou k Buckinghamskému paláci či jinam. Úkolem byl též nákup suvenýrů v místních obchodech.

Poslední odpolední společná cesta Londýnem vedla od katedrály svatého Pavla přes Millenium Bridge kolem Tate Gallery a dále pak podél řeky Temže až na dohled Tower Bridge, odkud jsme večer vlakem odjeli k autobusu a definitivně opustili Velkou Británii.

Poslední den cesty pondělí 6.5. jsme už jen cestou po něměckou netrpělivě vyhlíželi státní hranici ČR, Prahu a hlavně odbočku na Poděbrady.

Unavení, ale šťastní jsme dorazili po 14 hodině ke škole a přivítali se s rodiči a kamarády.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *