Své zkušenosti a postřehy z metodického kurzu v Dublinu přináší poslední účastník, kolega Vladimír.

Ahoj. Jsem Vladimir Privulovič a chtěl bych se s Vámi podílet o své zkušenosti a zážitky z kurzu pro učitele anglického jazyka v Irsku.

O Dublinu a Irsku

Irsko je překrásná země, která mě k sobě táhla už od dětství. Dvoutýdenní jazykový pobyt v Dublinu byl pro mě splnění mého snu. Město s duší a cihlovými fasádami s vysokými okny rozděluje řeka Liffey dýchající s přílivem a odlivem.

Když se přiblížíte k řece, okamžitě se stáváte nerozhodnými – nápaditá výzdoba výloh obchodů a restaurací láká na každém kroku k potěšení chuťových buněk. Vůně irského guláše, pečených ryb a mořských plodů vás strhne z vaší původní cesty k mnohočetným zastávkám v irských hospůdkách. Racci jsou všude kolem vás a chamtivě si prohlíží, co si nesete dobrého.

Málokdy také dokážete odolat chuti irského černého zlata – Guinnessu, nejslavnějšího irského piva. Když se rozhodnete přejít na druhou stranu ulice za jinými zážitky, nezapomeňte se podívat nejdříve doprava (Irové jezdí po levé straně jako Angličané).

Průvodce nás už první den provedl historicky významnými místy (Dublin Castle, Church of Christ, Grafton Street a Fenix Park).

Irsko je země legend a historicky bohatá na příběhy o tvrdém bojí proti anglické nadvládě končící často tragicky. Příběhy o velkém hladomoru, emigraci do Ameriky i jinam, občanské válce, o hrdinech bojující za osvobození i usmíření s Anglií, probouzely naši představivost, kdykoli jsme chodili po dublinské dlažbě.

Výlet do Glendalough v národním parku Wicklow byl úžasným touláním irskou přírodou. Na cestě jsme viděli jezero, které obklopovaly vrcholy hor ponořené do mlhy, a také jsme objevili starý keltský hřbitov, který nás všechny naprosto okouzlil.

O rodině

V Dublinu jsem byl ubytován u místní rodiny v Blanchardstown, přesněji u paní s dvěma psy. Ačkoliv jsem ani nikdy v minulosti neměl výrazné potíže s angličtinou, rozhovory s paní domácí mi pomohly upevnit sebevědomí konverzovat a učit se rozumět irskému akcentu. V severním Dublinu (kde je právě Blanchardstown) Irové totiž mluví mnohem rychleji a vážou slova na sebe. Hlavní rozdíl v jejich akcentu je například ve slovech “Dublin” nebo “pub”, která vyslovují doslova tak, jak se píšou. Myslím, že ubytování u rodiny byla perfektní volba a kolegové, kteří byli ubytování v apartmánech, rozhodně přišli o vzácnou možnost upevnit si a obohatit svou angličtinu o reálnou konverzaci.
V rodinách na nás s kolegy byli milí, připravovali nám chutné snídaně a večeře a celkově se o nás výborně starali.

O kurzu CLIL pro učitele anglického jazyka

Metodický kurz CLIL pro učitele prvního stupně obsahoval několik nápaditých přístupů k výuce angličtiny. Jazyk zde není považován za samostatnou jednotku, ale jako prostředek, kterým se nám odkrývá nový svět vědomostí a dovedností z jiných oblastí, k nimž se právě pomocí jakéhokoliv jazyka dostáváme. Vytváření potřeby hledat za jazykem účel – tedy poznávání světa – je podle mě nesmírně důležité. Nikoli pouze učit se nějaký jazyk jen pro jazyk samotný.

Význam používání multimédií při výuce angličtiny i jiných cizích jazyků mi také utkvěl v paměti. První týden jsme se věnovali právě multimediální výuce, objevovali Dublinský zámek a hledali zajímavosti, které bychom zapojili do naší “Knihy o Dublinu”. Učili jsme se pracovat v nových programech na tvorbu multimediálního materiálu. Psali jsme i haiku v angličtině a mateřštině a jeden den jsme strávili na Howthu, nádherném poloostrově v blízkosti Dublinu, ve venkovní třídě – když bylo mimořádně hezké počasí.

Druhý týden byl vyloženě zaměřený na trénink v konverzaci. Tehdy se konečně rozmluvili i ti, kteří anglicky příliš neuměli. Aspoň se o to snažili a neobávali se tolik chyb v mluvení. Opravdu bylo úžasné vidět, jak za pár dnů ztratíte jakékoliv zábrany mluvit a kolektiv i učitelé vám v tom nadmíru pomáhají.

Poznal jsem tam hodně kolegů z východoevropských zemí, ale i z Francie a Itálie, kteří byli stejně nadšení pobytem v Dublinu a v Irsku. Přál bych si zažít podobné vzdělávací výjezdy do zahraničí častěji a jsem vděčný, že jsem si mohl užít tento skvělý kurz a mé milované Irsko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *